ryby stawkowe

Szanowni Państwo,
czy wyrażenie ryba stawkowa jest poprawne? Nie odnalazłam go w NKJP, a kwerenda internetowa pokazuje zaledwie kilka użyć na forach akwarystycznych i w prasie branżowej. Zdecydowanie więcej wyników ma sformułowanie ryba stawowa (to jednak także ryba hodowana w celach konsumpcyjnych). Czy producent karm dla ryb ozdobnych, chcąc odróżnić swoje produkty od pokarmów dla ryb przeznaczonych do konsumpcji, może użyć sloganu: „Pokarmy dla ryb stawkowych”?
Z poważaniem
Marta Migas
Nie podobają mi się ani ryby stawowe, ani stawkowe. Nie lubię też przerw kawowych, np. na konferencjach (wolę przerwy na kawę), i nie lubię pokazów modowych (wolę pokazy mody). Konstrukcje z zależnym rzeczownikiem lub z wyrażeniem przyimkowym są precyzyjniejsze od konstrukcji z przymiotnikiem.
Rozpowszechnienie się zwrotu ryby stawowe świadczy chyba o tym, że wybór między rybami ze stawu, rybami słodkowodnymi i innymi sformułowaniami, które wchodzą w rachubę, jest dla hodowców i sprzedawców tych ryb, a także np. karmy dla nich, za trudny, zbyt fatygujący. Raz wywołaną lawinę trudno jednak powstrzymać, skoro bowiem jednym wolno oferować ryby stawowe, to czemu by innym zabronić ryb stawkowych?
Piszący sami muszą podjąć decyzję, wziąwszy pod uwagę – prócz wyżej podniesionych okoliczności – także fakt, że słowo stawkowy może pochodzić nie tylko od stawku, ale i od stawki. Na takiej dwuznaczności można zbudować efektowny slogan reklamowy. Ten zacytowany w pytaniu sloganem jednak właściwie nie jest, lecz tylko trudną do przyswojenia informacją.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski