ryzykować – co najmniej trzeci raz

Które zdanie jest poprawne? „Zośka – jeden z bohaterów książki Kamienie na Szaniec ryzykuje swoim życiem, aby uwolnić Rudego” czy „Zośka – jeden z bohaterów książki Kamienie na Szaniec ryzykuje swoje życie, aby uwolnić Rudego”?
Na pytanie, czym ryzykować czy co ryzykować, odpowiadaliśmy już co najmniej dwukrotnie: 29 stycznia 2011 r. i 5 kwietnia 2002 r. Mam nadzieję, że w archiwum poradni uda się Pani odnaleźć te odpowiedzi. Jeśli przykład, który Pani podaje, pochodzi z wypracowania szkolnego, to roztropniej będzie zastosować tradycyjny model składniowy, czyli ryzykować życie (co harmonizuje nie tylko znaczeniowo, ale i gramatycznie ze zwrotem synonimicznym: stawiać na szali swoje życie).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski