rz i ż, u i ó w wymowie

Szanowni Państwo!
Chciałbym wiedzieć, czy w dawnej polszczyźnie pary rz i ż oraz u i ó różniły się wymową.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Tak, w dawnej polszczyźnie litery rz i ż oraz u i ó oznaczały różne dźwięki. Spółgłoska zapisywana dziś dwuznakiem rz (a wcześniej też r, rs) oznaczała miękkie r, które stopniowo przechodziło w rjrżżrż. Niektóre gwary rozróżniają i dziś głoski oznaczane przez rz i ż.
Samogłoski oznaczane literami u oraz ó brzmią jednakowo dopiero od przełomu XIX i XX w. Wcześniej wymowa ó była zbliżona do o, a ewolucja tej samogłoski polegała na stopniowym podwyższeniu artykulacji aż do u. Natomiast artykulacja u od początku dziejów polszczyzny nie uległa zmianie.
Krystyna Długosz-Kurczabowa, Uniwersytet Warszawski