rząd czasowników

Które bądź jakie czasowniki wymagają dopełniacza, np.: czego chcesz, czego słuchasz, a które biernika: co robisz??
Na to pytanie nie ma ogólnej odpowiedzi. Pewne grupy czasowników mają swoistą dla siebie łączliwość składniową, ale zdarzają się niespodzianki nawet w grupach semantycznie jednorodnych, np. stosować co, ale używać czego. Dlatego wątpliwości należy rozstrzygać w słownikach. Obecnie najbogatszy w informacje gramatyczne jest Inny słownik języka polskiego PWN, wydany w 2 tomach. Sporo informacji gramatycznych podaje też Nowy słownik poprawnej polszczyzny PWN.
Mirosław Bańko