rzecz w tym

Jak to jest z wyrażeniem rzecz w tym? Całe życie było ono piętnowane jako rusycyzm i trąbiło się naokoło, że jest niepoprawne, a ja tymczasem ze zdziwieniem odnalazłem je w moim ulubionym słowniku, czyli Innym słowniku języka polskiego.
Miło mi, że Inny słownik języka polskiego zalicza Pan do swoich ulubionych. Jest on inny m.in. dlatego, że w większym stopniu bierze pod uwagę zwyczaj językowy wykształconych Polaków, a nie tylko tradydyjne rozstrzygnięcia językowe. Rzecz w tym to wyrażenie używane powszechnie, i to nie przez byle kogo, lecz przez wielu znanych i cenionych autorów (w Korpusie Języka Polskiego PWN mamy przykłady m.in. z Andrzejewskiego, Broszkiewicza, Kosidowskiego, Makuszyńskiego, Parandowskiego, a także starsze: Orzeszkowej, Prusa, Irzykowskiego, Uniłowskiego). Nie sposób byłoby w dokładnym słowniku takiego wyrażenia pominąć.
Mirosław Bańko, PWN