rzekomy

Szanowni Państwo!
Od dłuższego czasu słowo rzekomy pojawia się w mediach w znaczeniu 'prawdopodobny, przypuszczalny'. Przykład: „W Katowicach trwa ewakuacja dworca kolejowego z powodu podłożonej rzekomo bomby”. Słowniki podają, że rzekomy to 'pozorny, nieprawdziwy', zatem z powyższej informacji wynikałoby, że ewakuacja jest niepotrzebna, bo bomby nie ma. Czy media popełniają błąd, czy może znaczenie słowa ewoluowało i można go używać także w sensie domniemany?
Łączę ukłony,
Stefan Warecki
Słowo rzekomy ma związek z czasownikiem rzec i jego dawnym odpowiednikiem niedokonanym rzekać. Początkowo było imiesłowem biernym o znaczeniu 'powiedziany', później jego znaczenie przesunęło się w kierunku 'pozorny, nieprawdziwy'. W niektórych kontekstach może jednak aktualizować się to pierwsze znaczenie. Rzekoma bomba to najpierw taka, o której coś powiedziano. Potrzeba czasu, aby się przekonać, czy wiadomość była prawdziwa. Jeśli się okaże, że nie, że alarm był fałszywy, to rzekoma bomba stanie się bombą pozorną, nieprawdziwą.
Mirosław Bańko, PWN