rzygacz

Zdziwiłem się, gdy zobaczyłem w „Słowniku ortograficznym” Jodłowskiego i Taszyckiego (wyd. z 1990 r.) wyraz żygacz, który w innych współczesnych słownikach ortograficznych jest zapisywany jako rzygacz. Mało tego, w „Słowniku ortograficznym” pod red. Szymczaka (wyd. z 1986 r.) istnieją obie formy: żygacz i rzygacz. Chyba nie mamy tu przykładu na zmianę normy językowej, gdyż w dość wiekowym już „Słowniku języka polskiego” pod red. Doroszewskiego (wyd. z 1956 r.) istnieje tylko rzygacz.
Uzasadniona etymologicznie jest pisownia przez rz i tylko taką można znaleźć w większości słowników. Błędy, które Pan cytuje, powstają tym łatwiej, że w polszczyźnie jest mało wyarazów na rzy- (właściwie tylko rzygać, Rzym i pochodne), a dużo więcej na ży-.
Mirosław Bańko

    W gwarze żeglarskiej „żygacz” oznacza statek Żeglugi Mazurskiej. Nazwa wzięła się od widniejącej na burcie litery „Ż". Może właśnie to gwarowe określenie jest odnotowane w słownikach?

    Michał