sala balowa, sala Balowa i Sala Balowa

Moje pytanie dotyczy pisowni słowa sala – chodzi mi o użycie małej bądź wielkiej litery: czy słowo sala jest częścią nazwy własnej, czy może jest to nazwa rodzajowa, gatunkowa? A więc: Sala Balowa, czy może: sala Balowa, czy też: sala balowa? Ten sam problem występuje przy nazwach baszt, bram itd. Należałoby chyba odróżnić salę Białą od Białej Sali?
Słowo sala może być częścią nazwy własnej, jeśli jakiejś sali balowej nadamy nazwę Sala Balowa (taka pisownia jest – moim zdaniem – lepsza, choć w zgodzie z przepisami ortograficznymi można by też zapisać sala Balowa). W razie poważniejszych wątpliwości co do nazwy i jej zapisu najlepiej pisać małymi literami. Rozwiązanie to pozwoli nam uniknąć błędu, nie musimy się też bać nieporozumienia, gdyż zwykle kontekst jednoznacznie rozstrzyga, o którą to salę chodzi.
Zgadzam się, że należy odróżniać salę białą (a także ewentualnie salę Białą i Salę Białą) od białej sali, czyli sypialni.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski