samemu

Witam!
Mam pytanie odnoście odmiany słowa sam. Zastanawiam się, czy poprawna jest forma samemu, np. samemu coś zrobiłem, oni coś zrobili samemu. Ostatnio często się spotykałam z taką formą i nie wydaje mi sie ona poprawna, dlatego ten problem mnie nurtuje. Za odpowiedź serdecznie dziękuję.
Zamiast „Samemu to zrobiłem” powiedzmy raczej „Sam to zrobiłem”. Użycie formy samemu jest uzasadnione w zdaniach bezpodmiotowych („Najlepiej wszystko samemu sprawdzić”) oraz w podrzędnych zdaniach okolicznikowych celu („Porzucał go, aby samemu włóczyć się po ulicach”). Poza tym, oczywiście, samemu może być zwykłym celownikiem od sam („Współczulismy mu, samemu wśród nieprzyjaciół”).
W rodzaju żeńskim zamiast samemu mówi się samej, a w licznie mnogiej, niezależnie od rodzaju gramatycznego – samym. Po przykłady prosimy zajrzeć do Małego słownika wyrazów kłopotliwych (hasło sam), gdzie podane są też obszerniejsze wyjaśnienia.
Mirosław Bańko, PWN