samogłoski pochylone

Szanowni Państwo,
proszę o odpowiedź, co oznacza „kreseczka” umieszczona nad samogłoskami, którą znajduję np. w niektórych wydaniach Pana Tadeusza. To jakiś ślad procesów fonetycznych, akcentu? Będę wdzięczna za odpowiedź.
Justyna Kowalska
W wydaniach Mickiewicza trafiają się tzw. samogłoski pochylone – o podwyższonej artykulacji w porównaniu z tzw. samogłoskami jasnymi, w piśmie oznaczane kreseczką na górze. Wydawcy oznaczają je, aby oddać regionalne cechy wymowy Mickiewicza, a także dla zachowania rymu, por.
Telimena mówiła coraz wolniej, ciszéj,
I Tadeusz udawał, że jej nie dosłyszy
W tłumie rozmów: więc szepcząc tak zbliżył się do niéj,
Że uczuł twarzą lubą gorącość jej skroni.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski