samogłoski ścieśnione

Witam.
Próbowałem ustalić, w jakich pozycjach samogłoski pochylone (á, é, ó) pojawiały się w j. staropolskim. Dalej jednak nie rozumiem, skąd á, é w takich wyrazach jak biéda, mléko, świéca, tráwa (spotkałem się z takimi formami). Czy jest jakaś zasada, która tłumaczyłaby obecność á i é w tematach tych rzeczowników?
Michał
Wszystkie samogłoski ścieśnione kontynuują staropolskie samogłoski długie. Dawna ogólnopolska, a współcześnie gwarowa wymowa biéda, mléko, świéca, tráwa, świadczy o tym, że samogłoski é, á w tych wyrazach były przed XV w. wymawiane jak długie, przy czym ta długość mogła być odziedziczona z języka prasłowiańskiego bądź też powstała w wyniku polskich procesów fonetycznych (zwłaszcza akcentacyjno-intonacyjnych, por. dawne, rekonstruowane (nie poświadczone) formy *běda, *melko, *světja, *trava).
Krystyna Długosz-Kurczabowa, Uniwersytet Warszawski
    Wiele razy pisaliśmy – i dlatego teraz przypominamy – że niewłaściwe jest w mailach do obcej osoby, a także do instytucji inicjalne Witam.
    Red.