sankcjonować

Szanowna Redakcjo.

„Ich śmiertelnymi wrogami byli zarówno wszyscy ci, którzy nie uznawali wolności totalnej, czyli wojsko służby specjalne, politycy, jak wszystko to, co sankcjonowało ich prawny i finansowy byt”.

Czy czasownik „sankcjonować” jest użyty w tym kontekście znaczeniowym jako nadawać moc prawną , zatwierdzać , czy może karać?

Natknąłem się na poradę ,w której kwestionuje się poprawność użycia „sankcjonować „ w znaczeniu „karać” w tekstach prawniczych.

Z wyr. szac.

M

Fraza sankcjonować czyjś byt narusza reguły łączliwości leksykalnej. Autorowi zapewne chodziło o zabezpieczenie, zapewnienie czyjegoś bytu. Najpewniej chodzi o instytucje zabezpieczające finansowy i prawny byt bohaterów, którzy nie chcą być zależni od nikogo i od niczego. Czasownik sankcjonować w przywołanym zdaniu na pewno nie oznacza ani stosowania kary, ani skazywania kogoś na karę.

Jak pokazuje wyszukiwarka Google, przywołane w pytaniu wypowiedzenie pochodzi z powieści szpiegowskiej Niewierni autorstwa Vincenta V. Severskiego, wobec czego rozważania na temat znaczenia czasownika sankcjonować w tekstach prawniczych na materiale z popularnej beletrystyki są bezprzedmiotowe.

Adam Wolański