sauna

Ogólnie przyjęto stosowanie pisowni SAUNA, czy można stosować „spolszczenie” pisowni SAŁNA? Chyba taka pisownia lepiej oddaje stosowaną wymowę słowa?
Słowo sauna wymawiamy dwusylabowo [sałna], podobnie jak autor wymawiamy [ałtor], a faun wymawiamy [fałn]. Jak Pan widzi, wyrazów, których pisownię można by w proponowany przez Pana sposób dostosować do wymowy, jest więcej. Czy jednak użytkownicy polszczyzny byliby zadowoleni, gdybyśmy kazali im pisać, wbrew przyzwyczajeniom, np. AŁTEM PRZEZ EŁROPĘ!
Mirosław Bańko