seksafera

Od jakiegoś czasu w mediach mówi się o pewnej aferze seksualnej. Większość mediów ujawnia seks-aferę, część z nich zaś seksaferę. Którą pisownię uznać należy za poprawną?
Za wzór może posłużyć seksbomba, znana polszczyźnie mniej więcej od pół wieku (słownik Doroszewskiego w tomie suplementowym zilustrował ją cytatem z roku 1965). Dużo późniejszym nabytkiem polszczyzny jest sex shop, pisany rozdzielnie lub z dywizem. Z porównania tych wyrazów można wnosić, że im bardziej polszczy się zapożyczone słowo, tym chętniej pisane jest łącznie. W taki sam sposób business plan stał się biznesplanem, a sex appealseksapilem. Ostatni z tych przykładów jest starszy nawet od seksbomby: „Seksapil to nasza broń kobieca” – śpiewał w przedwojennym filmie Piętro wyżej (1937) Eugeniusz Bodo.
Mirosław Bańko, PWN