sic!

Jak należy poprawnie pisać: sic, sic!, [sic!], czy (sic!)? kiedy uzasadnione jest użycie tego terminu?
— lumay
Słowo to zapisujemy z wykrzyknikiem lub bez wykrzyknika, w nawiasie okrągłym lub kwadratowym. Umieszczamy je po wyrazie lub ciągu wyrazów, na który chcemy zwrócić uwagę czytelnika, aby zapewnić go, że cytujemy zgodnie z oryginałem. Przyczyną użycia owego sic! może być błąd w cytowanym tekście albo zawarta w nim zaskakująca informacja. Sic! pochodzi z łaciny, gdzie znaczy 'tak, w ten sposób'. Wymawiamy je jak sinus, nie jak sikawka.
Sic! jest używane w publicystyce i w pracach naukowych. W tych ostatnich, aby zwrócić uwagę na błąd w oryginale, stosuje się też dłuższe komentarze w nawiasie kwadratowym, np. [interpunkcja zgodna z oryginałem].
Mirosław Bańko, PWN