się

Szanowni Państwo!
Proszę o odpowiedź na pytanie, czy w następującym zdaniu (i w ogóle) się może być gdzie indziej niż obok „swojego” czasownika: „Problem leży gdzie indziej, niż się pani wydaje”.
Dziękuję za odpowiedź.
Anna
W cytowanym zdaniu się zajmuje najlepsze miejsce, jakie mogłoby zająć. W ogólności miejsce tego wyrazu jest zmienne: możemy go użyć po czasowniku („Nie pchaj się!”) lub przed czasownikiem („Ty się nie pchaj!”). Jak pokazuje ostatni przykład, się nie musi być bezpośrednim sąsiadem czasownika. Z całą pewnością się nie występuje na początku zdania („Się nie pchaj!”). Nieliczne wyjątki, np. Owsiakowe Sie ma!, mają charakter związków frazeologicznych.
Mirosław Bańko