się

Witam, od pewnego czasu zastanawiam się, kiedy można, a kiedy nie wolno dodawać się do czasowników. Słyszałem bowiem, że zdanie „Muszę się usiąść” jest błędem, natomiast „Muszę się zapytać” już jest dobre. Jaka jest reguła? Z góry dziękuje za odpowiedź!
Słowo zapytać należy do stosunkowo nielicznej grupy czasowników, których można używać zarówno z się, jak i bez się w tym samym znaczeniu. Obecność się dodaje zdaniu nieco emfazy, czasem się może być potrzebne ze względów rytmizacyjnych, ale poza tym „Zapytaj kogoś” i „Zapytaj się kogoś” są równoważne.
W większości wypadków dodanie się do czasownika wpływa na znaczenie lub nawet poprawność wypowiedzi. Por. hasło się w słownikach języka polskiego.
Mirosław Bańko, PWN