sierżant sztabowy

Jednym ze stopni policyjnych jest sierżant sztabowy. Jak brzmi prawidłowo skrót zapisywany przed nazwiskiem policjanta: sierż. szt. czy sierż. sztab.?

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Skrót ten to sierż. szt.

Porada opublikowana: 9.04.2013

Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
    W odpowiedzi brałem pod uwagę źródła encyklopedyczne oraz Słownik skrótów i skrótowców Jerzego Podrackiego. Tymczasem prof. Małgorzata Marcjanik, która badała zwyczaj środowiskowy, zwróciła mi uwagę, że w wojsku i w policji używa się skrótu sztab., nie szt. Występuje on w zestawionym przez nią spisie form adresatywnych, zob. Polszczyzna na co dzień (PWN, 2006), a także Mówimy uprzejmie (M. Marcjanik, PWN, 2009).
    MB

    Co do tematu nadmienię, że w Straży Granicznej (służbie również jak Policja podległej MSWiA) dla odmiany pisze się oficjalnie sierż. szt. SG; chor. szt. SG. Powyższe reguluje pismo z Biura Kadr i Szkolenia KGSG w Warszawie. Po rozwinięciu brzmi ohydnie (sztuka), ale tak wg BKiSz powinno się pisać.

    Z poważaniem

    Konrad Wójtowicz