silniejszy nawias

Szanowni Państwo,
czy we fragmencie:
„— Zadaję sobie wciąż pytanie — podjął Poirot — jak przebiega proces myślowy mordercy. Jak wynika z jego listów, morduje dla sportu, dla zabawy. Ale jeżeli to nawet jest prawda, męczy mnie, na jakiej zasadzie (pomijając zwykły porządek alfabetyczny) dobiera ofiary?”

Czy użycie nawiasów we fragmencie, w którym wypowiada się, Poirot jest poprawne, czy lepiej zastąpić je przecinkami?
Dziękuję i pozdrawiam!
Nawiasy wydzielają silniej niż przecinki, toteż nasuwa się myśl, żeby słowom zawartym w cytacie między nawiasami nadać sens: 'jeśli pominąć zwykły porządek alfabetyczny'. Po zamianie nawiasów na przecinki słowa te mogą zostać połączone z frazą dobiera ofiary i zinterpretowane jako okolicznik sposobu. Musi Pan sam zdecydować, która interpretacja bardziej Panu odpowiada: czy Poirot zachęca słuchacza, by przez moment abstrahował od kolejności alfabetycznej, czy też zastanawia się, w jaki sposób morderca dobiera ofiary, skoro nie kieruje się alfabetem.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski