składnia polska dla anglisty

składnia polska dla anglisty
14.04.2013
Szanowna Poradnio!
Często sprawdzam teksty tłumaczone z jęz. angielskiego i najczęstszym błędem, z jakim się spotykam, jest składnia. Czy mogą Państwo polecić jakąś dobrą publikację na temat składni w jęz. polskim? Jakiś podręcznik? Poradnik? Chciałbym móc sprawdzać, potwierdzać i argumentować swoje wątpliwości w rzeczowy sposób.
Pozdrawiam serdecznie,
Michał Głowacki
Studenci polonistyki w UW uczą się składni z książki Z. Saloniego i M. Świdzińskiego Składnia współczesnego języka polskiego, nie wiem jednak, czy akurat akademickiego wykładu polskiej składni strukturalnej Pan oczekuje. W poszukiwaniu kompendiów składni polskiej przydatnych w tłumaczeniach z angielskiego zwróciłem się z pytaniem do anglistki, p. Beaty Mikołajewskiej. Wskazała mi kilka książek, ale musi Pan sam uzupełnić szczegóły bibliograficzne i sprawdzić, czy te publikacje się Panu przydadzą: Willim & Mańczak-Wohlfeld 1997, A contrastive approach to problems with English, Fisiak 1978, An introductory English-Polish contrastive grammar, Lewandowska-Tomaszczyk 2004, Polsko-angielska gramatyka kontrastywna konstrukcji złożonych, Arabski, Errors as indications of the development of interlanguage. Poza tym dostępne jest w internecie Vademecum tłumacza (w witrynie Komisji Europejskiej), wystarczy wpisać tytuł, aby je znaleźć.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

ZAGŁOSUJ NA MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021!

To już ostatnia prosta! Rozwijana lista poniżej zawiera finałową dwudziestkę. Zapoznaj się z ich znaczeniem i zagłosuj na zwycięskie słowo!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!