składnia

Witam,
Chciałam zapytać, czy bronić łączy się z biernikiem, czy z dopełniaczem, a może z tym i tym? Bronić chłopca, ale bronić mojej mamy czy bronić moją mamę.
Dziękuję.
Magda
Możemy bronić mamy, np. przed napastnikami, albo bronić mamę, np. przed czyimiś oskarżeniami lub zarzutami. Także adwokat w sądzie może bronić mamę. W sumie łączliwość tego czasownika zależy od znaczenia. W Innym słowniku języka polskiego, gdzie pod hasłem bronić wymieniono kilkanaście znaczeń, rzecz opisana jest dokładniej.
Mirosław Bańko