skłamany i nie(s)kłamany

Wywiązała się u mnie w pracy dyskusja, czy istnieje słowo skłamany i nieskłamany. Ja twierdzę, że owszem, pozostali koledzy – że z całą pewnością nie. Wyraz skłamany na potwierdzenie swoich słów już odnalazłam w wielkim słowniku ortograficznym, jak i regułę dotyczącą pisowni łącznej nie z imiesłowami przymiotnikowymi, ale prosiłabym o odpowiedź fachowca, ostatecznie przesądzającą sprawę.
Czasownik skłamać nie należy do przechodnich (nie mówimy skłamać coś, więc żadne „coś” nie może być skłamane. Mimo to słowo skłamany jest w użyciu, tyle że funkcjonuje jako przymiotnik, a nie imiesłów. Bardzo rzadko spotyka się jego formę zaprzeczoną nieskłamany. O wiele częściej w znaczeniu 'silny i szczery' mówimy niekłamany, np. niekłamana radość, niekłamany podziw, niekłamany żal.
Mirosław Bańko, PWN