skłotersi i skwaterzy

Jak brzmi prawidłowa nazwa osoby/osób współcześnie nielegalnie zamieszkujących w opuszczonych mieszkaniach i domach? Która z form obowiązuje w języku polskim?
1. SQUATTERS (ang.)
2. SKŁOTERSI :)
3. SKWATERZY – osadnicy w USA i Australii walczący o uznanie ich praw do zajętej ziemi (XIX w.)
Ostatnia forma nie odnosi się do dzisiejszych squattersów.
Pozdrawiam
Ewa
Wydawałoby się, że skoro słowo już zostało zapożyczone i przyswojone polszczyźnie w postaci skwaterzy, to nie ma powodu, aby jego nowe znaczenie oddawać inną formą. Jednak dzienniarze Gazety Wyborczej, o czym przekonuje jej archiwum internetowe, używają wyłącznie formy skłotersi, a ponieważ to media dziś w dużej mierze kształtują język, więc trzeba chyba tę formę uszanować. Ukazała się zresztą książka ze słowem skłotersi w tytule: Piotr Żuk, Społeczeństwo w działaniu. Ekolodzy, feministki, skłotersi. Warszawa: Scholar, 2001.
Mirosław Bańko