skracanie wyrazów

Mam pytanie. Czy dopuszczalne jest używanie skrótów, które nie istnieją w języku polskim, np. skrót czł. od człowiek? Jak mi wiadomo, takich skrótów nie ma, moja narzeczona studiuje i na uczelni profesorowie prowadzący wykłady namawiają studentów do pisania skrótów z wykładów (mają na myśli skrót jak wyżej), twierdząc, że sami robili takie skróty. Coś tu jest nie tak. Skróty są do celów prywatnych, ale uważam, że to jest zaśmiecanie języka.
Wszystkie skróty, które stosujemy, są przyjęte na mocy pewnej konwencji. Tym samym ich lista jest otwarta, a skrócić możemy każdy wyraz, o ile to potrzebne.
Wiele zależy jednak od charakteru tekstu, w którym występują skróty. Czym innym są przecież odręczne i naprędce robione notatki z wykładów, w których skracać musimy wiele wyrazów, jeśli chcemy nadążyć za wykładowcą, a czym innym skróty w publikacji, którą możemy przygotować bez pośpiechu. W pierwszym wypadku możemy stosować dowolne skróty (wskazana jest przy tym troska o ich czytelność). W wypadku drugim skracamy zgodnie ze skodyfikowanymi i zwyczajowymi zasadami, które podają słowniki. Możemy więc w notatkach użyć skrótu czł. ‘człowiek’, ale w tekście artykułu przeznaczonego do druku, skrótu takiego nie należy używać.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski