skrócone nazwy instytucji i organizacji

Szanowni Eksperci!
Moje pytanie będzie z rodzaju ortograficznych. Najpierw przykład: „Liderzy Platformy Obywatelskiej spotkali się w miście X. Dyskutowali o przyszłości swojego ugrupowania, przede wszystkim o szansach na wygranie wyborów samorządowych przez platformę (Platformę) w mieście Y”. Moje pytanie dotyczy zapisu słowa platforma – należy je napisać małą czy wielką literą? Czy niepełna nazwa użyta w kolejnym zdaniu, jeśli wiadomo, o jaką organizację chodzi, powinna być zapisana małą czy wielką literą? Z moich obserwacji wynika, że oba sposoby sa praktykowane, np. zapis małą literą w tygodniku Wprost, a dużą literą – w Polityce lub Newsweeku. A może obydwa zapisy są prawidłowe? Dziękuję bardzo i pozdrawiam.
Aleksandra Sobieraj
Pytanie jest podobne do tych, na jakie już wielokrotnie odpowiadaliśmy. Na przykład czy nazwę Instytut Języka Polskiego można w skrócie zapisać Instytut? Można, aby podkreślić, że chodzi o nazwę własną. Ale użycie małej litery też nie byłoby błędem, gdyż Instytut Języka Polskiego jest przecież instytutem, a nie czym innym.
Podobnie zamiast Platforma Obywatelska – gdy już wiadomo, o którą organizację chodzi – też można pisać Platforma. Ponieważ słowo to w nazwie partii jest użyte w znaczeniu przenośnym, pisanie go wielką literą wydaje się nawet lepsze niż małą. W przeciwnym razie znaczenie dosłowne (np. 'część nadwozia ciężarówki') mogłoby się nasuwać bez potrzeby.
Mirosław Bańko