skrócone nazwy instytucji i organizacji

skrócone nazwy instytucji i organizacji
18.10.2002
18.10.2002
Szanowni Eksperci!
Moje pytanie będzie z rodzaju ortograficznych. Najpierw przykład: „Liderzy Platformy Obywatelskiej spotkali się w miście X. Dyskutowali o przyszłości swojego ugrupowania, przede wszystkim o szansach na wygranie wyborów samorządowych przez platformę (Platformę) w mieście Y”. Moje pytanie dotyczy zapisu słowa platforma – należy je napisać małą czy wielką literą? Czy niepełna nazwa użyta w kolejnym zdaniu, jeśli wiadomo, o jaką organizację chodzi, powinna być zapisana małą czy wielką literą? Z moich obserwacji wynika, że oba sposoby sa praktykowane, np. zapis małą literą w tygodniku Wprost, a dużą literą – w Polityce lub Newsweeku. A może obydwa zapisy są prawidłowe? Dziękuję bardzo i pozdrawiam.
Aleksandra Sobieraj
Pytanie jest podobne do tych, na jakie już wielokrotnie odpowiadaliśmy. Na przykład czy nazwę Instytut Języka Polskiego można w skrócie zapisać Instytut? Można, aby podkreślić, że chodzi o nazwę własną. Ale użycie małej litery też nie byłoby błędem, gdyż Instytut Języka Polskiego jest przecież instytutem, a nie czym innym.
Podobnie zamiast Platforma Obywatelska – gdy już wiadomo, o którą organizację chodzi – też można pisać Platforma. Ponieważ słowo to w nazwie partii jest użyte w znaczeniu przenośnym, pisanie go wielką literą wydaje się nawet lepsze niż małą. W przeciwnym razie znaczenie dosłowne (np. 'część nadwozia ciężarówki') mogłoby się nasuwać bez potrzeby.
Mirosław Bańko
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego