skrót św. w nazwach geograficznych

Witam. Chciałabym się dowiedzieć, jak należy zapisać skrót w nazwie Rzeki Świętego Wawrzyńca: Rzeka św. czy Św. Wawrzyńca? W słowniku ortograficznym nie mogłam znaleźć tego przykładu ani podobnego. Czy można to traktować jak zasadę odnoszącą się np. do kościołów – kościół św. Anny? A skoro Archipelag Arktyczny, to Archipelag Zielonego Przylądka czy archipelag Zielonego Przylądka?
Dziękuję.
Słowniki ortograficzne nakazują zapisywać np. ulica św. Stanisława, kościół św. Anny, choć w nie skróconej nazwie piszemy ulica Świętego Stanisława, kościół Świętej Anny. Sądzę jednak, że nie należy tej zasady stosować w odniesieniu do większych obiektów, o czym już kiedyś pisałem. Zalecam zachowanie wielkiej litery w skróconym wyrazie, a więc zapis Rzeka Św. Wawrzyńca.
Piszemy Archipelag Zielonego Przylądka, ponieważ drugi człon nazwy jest rzeczownikiem w dopełniaczu. Więcej przykładów w regule numer [81] w dużych słownikach ortograficznych PWN.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski