skróty nazw geograficznych

Słowniki często nie rozstrzygają, jak pisać skrót pochodzący od nazwy geograficznej. Generalnie skróty piszemy małymi literami. Skróty nazw geograficznych, pojawiające się na mapach, zaczynają się zawsze wielkimi literami. Czy tę zasadę należy przenieść do tekstów? Napiszemy raczej Ameryka Płn., a nie Ameryka płn., ale Przyl. Północny czy przyl. Północny. Może należałoby przestrzegać zasady pisowni wielką lub małą literą w zależności od przymiotnikowej lub rzeczownikowej nazwy?
Skróty nazw własnych, pisanych wielkimi literami, zachowują wielkie litery. Dlatego właściwa jest forma Przyl. Północny, nie przyl. Północny. Podobnie Ameryka Płn. – tylko tak, a nie „raczej” tak.
Mirosław Bańko