skróty od nazw przedmiotów szkolnych

Nurtuje mnie kwestia poprawności zapisu skrótów utworzonych od nazw przedmiotów szkolnych. Wielki słownik ortograficzny podaje, że skrót od wiedza o społeczeństwie to wos. lub WOS. Czy zgodnie z ogólnymi zasadami tworzenia skrótów nie powinno być – w tym pierwszym przypadku – w.o.s.? Jaka zasada decydowała o utworzeniu skrótu wos.? Uprzejmie proszę o podanie propozycji skrócenia nazw: podstawy przedsiębiorczości, przysposobienie obronne, wiedza o kulturze.
Pozdrawiam z poważaniem,
Luiza
Z ogólnych zasad tworzenia skrótów i skrótowców wynika, że – istotnie – powinno być w.o.s. Problem tylko, że chyba nikt takiej formy nie używa. Autorzy Wielkiego słownika ortograficznego podali formy utrwalone w praktyce językowej, przy czym zapis WOS jest stosowany zdecydowanie częściej. Mamy zresztą więcej skrótów szkolnych, które sprawiają kłopot, np. bardzo dobry jako nazwę oceny powinniśmy skracać do bdb. (z kropką), ale w praktyce jest niemal wyłącznie bdb – bez kropki, co zresztą akceptują niektóre słowniki.
W przypadku takich nazw, jak podane, lepiej zapisywać skróty wersalikami, a to ze względu na wyrazistość zapisu. Zalecam w takim razie formy PP ‘podstawy przedsiębiorczości’, PO ‘przysposobienie obronne’, WOK ‘wiedza o kulturze’.
Jan Grzenia