skróty stopni wojskowych

Interesuje mnie, jakie są poprawne skróty od stopni wojskowych i jak je piszemy: z kropką czy bez, wielką literą czy nie?
Konkretnie chodzi o nastepujace stopnie:
- generał,
- pułkownik,
- major,
- porucznik,
- podporucznik.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Odpowiednio: gen., płk, mjr, por., ppor., wszystkie małą literą. Skróty płk i mjr piszemy bez kropki, ponieważ zawierają ostatnią literę skracanego wyrazu. W formach zależnych kropka jest jednak potrzebna (np. płk. Nowaka, z mjr. Kowalskim). Można też zastąpić ją końcówką fleksyjną (np. płka Nowaka, z mjrem Kowalskim).
Mirosław Bańko