skrzynia wianna i posagowa

Dzień dobry, jak powinno się mówić: skrzynia wianna czy skrzynia posagowa? Jaka jest różnica?

Dziękuję za odpowiedź.

Wyrażenia skrzynia wianna i skrzynia posagowa to synonimy. Przymiotnik wianny został utworzony od rzeczownika wiano (w zn. ‘wyprawa panny młodej, majątek wniesiony przez żonę do wspólnoty małżeńskiej’), a posagowy – od posag (w zn. ‘majątek wnoszony mężowi przez żonę przy zawieraniu małżeństwa’).

Adam Wolański