śledczy

Czy naprawdę jedyna poprawna forma mianownika słowa śledczy w liczbie mnogiej to śledczowie? Wskazywałaby na to analogia z leśniczymi i motorniczymi, jednak brzmi to bardzo dziwnie. Słowniki na ten temat milczą…
Słowniki milczą, bo ich autorzy uznali, że rzecz jest oczywista. Posłużę się cytatem: „(…) nawet gdy już stało się jasne, że to ona była morderczynią, najtwardsi śledczy nie byli w stanie w to uwierzyć” (Monika Piątkowska, Krakowska żałoba).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski