słodkokwaśny czy słodko-kwaśny?

Czy połączenie dwóch przymiotników, np. słodki i kwaśny, należy pisać słodkokwaśny, czy słodko-kwaśny?

Nowy słownik ortograficzny PWN podaje pisownię słodko-kwaśny i odsyła do reguły, w której mowa o przymiotnikach złożonych z członów współrzędnych, takich jak biało-czerwony. O ile jednak biel i czerwień na fladze oddzielić łatwo – nawet dosłownie: za pomocą nożyczek – to precyzyjny podział wrażeń smakowych pomiędzy „słodkość” i „kwaśność” wydaje mi się rzeczą trudną. Innymi słowy: nie jestem przekonany, czy przymiotnik nazywający połączenie tych smaków, ma strukturę współrzędną. Kto sądzi, że tak, niech pisze słodko-kwaśny, używając łącznika. Kto jednak przypuszcza, że treść tego słowa jest inna – że oznacza ono smak kwaśny lekko zabarwiony słodyczą – ten powinien pisać je łącznie. I nie będzie to wcale wbrew ortografii, mimo że cytowany słownik formy słodkokwaśny nie przytacza. Na taką pisownię pozwala inna reguła, dotycząca przymiotników o członach nierównorzędnych, np. jasnoczerwony lub niebieskozielony (w znaczeniu 'zielony o odcieniu niebieskim').

Mirosław Bańko