słowny zapis mowy

Mam pytanie o interpunkcję w takich zwrotach, jak: „Służył w marines w 67”, „To było w 99, gdy (…)” (cyfry oznaczają dany rok). Czy powinniśmy napisać: w '67 czy w 67.? Gdy piszemy np. Grudzień '70, to nie mamy tu liczebnika porządkowego, tak że jest to inna sytuacja. Z drugiej strony kropka po dacie też nie wygląda dobrze. Czy jest na to złoty środek? Zależy mi na tym, by zachować wierność wypowiedzi i nie podawać pełnej daty (czyli np. 1967) ani nie posługiwać się zapisem słownym.
Mowa i pismo rządzą się różnymi regułami i podobnie jak nie ma pewności, że dwie osoby tak samo odczytają datę zapisaną cyframi, tak też nie ma obowiązku, aby w piśmie, odwzorowując czyjeś słowa, notować wszystko i tylko to, co się usłyszało. W skrajnym wypadku trzeba by wtedy notować pauzy, zająknięcia, kontury intonacyjne, autopoprawki – tak sporządzony tekst były odpowiedni do badań naukowych, ale nie do publikacji w formie czyichś wspomnień bądź reportażu.
Tak więc – chociaż rozumiem intencję: wierne odwzorowanie mowy w piśmie – dodawałbym po liczbie słowo rok lub skrót r., np. „Służył w marines w 67 r.”., a jeszcze lepiej „Służył w marines w 1967 r.”. Tak będzie przynajmniej czytelnie.
Formuły typu Grudzień '70 lub lato '99 nie mogą być tu wzorem do naśladowania, gdyż występują tylko w konstrukcjach nominalnych (rzeczownikowych).
Mirosław Bańko, PWN