słowny zapis mowy

 
słowny zapis mowy
24.11.2010
Mam pytanie o interpunkcję w takich zwrotach, jak: „Służył w marines w 67”, „To było w 99, gdy (…)” (cyfry oznaczają dany rok). Czy powinniśmy napisać: w '67 czy w 67.? Gdy piszemy np. Grudzień '70, to nie mamy tu liczebnika porządkowego, tak że jest to inna sytuacja. Z drugiej strony kropka po dacie też nie wygląda dobrze. Czy jest na to złoty środek? Zależy mi na tym, by zachować wierność wypowiedzi i nie podawać pełnej daty (czyli np. 1967) ani nie posługiwać się zapisem słownym.
Mowa i pismo rządzą się różnymi regułami i podobnie jak nie ma pewności, że dwie osoby tak samo odczytają datę zapisaną cyframi, tak też nie ma obowiązku, aby w piśmie, odwzorowując czyjeś słowa, notować wszystko i tylko to, co się usłyszało. W skrajnym wypadku trzeba by wtedy notować pauzy, zająknięcia, kontury intonacyjne, autopoprawki – tak sporządzony tekst były odpowiedni do badań naukowych, ale nie do publikacji w formie czyichś wspomnień bądź reportażu.
Tak więc – chociaż rozumiem intencję: wierne odwzorowanie mowy w piśmie – dodawałbym po liczbie słowo rok lub skrót r., np. „Służył w marines w 67 r.”., a jeszcze lepiej „Służył w marines w 1967 r.”. Tak będzie przynajmniej czytelnie.
Formuły typu Grudzień '70 lub lato '99 nie mogą być tu wzorem do naśladowania, gdyż występują tylko w konstrukcjach nominalnych (rzeczownikowych).
Mirosław Bańko, PWN
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!