słowo pod akcentem

Witam,
usłyszałam taką wypowiedź o ofiarach katastrofy, w której było mniej ofiar niż w innej: „W katastrofie tej zginęło «tylko» 10 osób”. Pytanie: czy należy podkreślić w wymowie, że słowo tylko jest w cudzysłowie?
Pozdrawiam
Maria
Gdyby zapisać powyższe zdanie, należałoby słowo tylko ująć w cudzysłów bądź też postawić po nim nawiasowe sic! W mowie zabiegiem ekwiwalentnym może być wyróżnienie słowa akcentem zdaniowym i ewentualnie wydzielnie go pauzą z jednej lub drugiej strony. Gra toczy się tu bowiem na dwóch poziomach: bezpośredniego powiadomienia (gdzie tylko znaczy 'mało, mniej, niż można by oczekiwać') oraz autorskiego komentarza na temat własnej wypowiedzi (w którym autor chciałby powiedzieć, że tylko znaczy 'aż').
Mirosław Bańko, PWN