słuchacz i słuchaczka

Czy można o kobiecie powiedzieć, że była słuchaczem, czy powinno się użyć określenia była słuchaczką? Chodzi o użycie prawidłowej formy w zdaniu np.: „Pani Anna Kowalska, urodzona dnia 22 czerwca 1990 roku w Gdańsku, była słuchaczem…”.
Można powiedzieć o kobiecie, że była słuchaczem, ale nie zrobi błędu też ten, kto powie, że była słuchaczką. Dla mnie to drugie brzmi nawet naturalniej. Słowu słuchaczka niczego przecież nie brakuje: ani prestiżu, ani urody. Niektóre osoby zgłaszają zastrzeżenia wobec pewnych nazw żeńskich, np. adiunktka wydaje im się za trudna do wypowiedzenia, a socjolożka pozbawiona powagi. Powinniśmy się starać o to, aby takie obawy zanikły, a najlepszym sposobem jest po prostu używanie nazw żeńskich.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski