solucja

solucja
11.12.2015
11.12.2015
Czy słowo solucja jest już uznawane jako polskie, czy nadal jest to wyraz obcy?
Solucja jest wyrazem współcześnie już nieużywanym, znaczącym rozwiązanie, rozwikłanie jakiejś sprawy (definicja znaczenia za: Słownikiem języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego. Jest to wyraz zapożyczony z łaciny (solutio), znany w polszczyźnie co najmniej od połowy XIX wieku.
Wyrazami obcymi są te wyrazy przejęte z innych języków, które występują w polskich tekstach sporadycznie, i to w formie niezaadaptowanej do naszego języka. Wyrazem obcym byłby więc np. solution, wymówiony i zaakcentowany w sposób typowy dla języka francuskiego „solüsią” – z akcentem na ostatnią sylabę), w zdaniu Musimy znaleźć jakąś solution. Jeśli słowo pojawia się w polskich tekstach stosunkowo często, jest znane przez sporą część użytkowników, to należy już do języka polskiego. Tak jest nie tylko z wyrazami, które graficznie i fonetycznie zostały przyswojone do naszego języka (np. komputer, lider, laser i tysiące innych), lecz także z tymi, w których taka adaptacja nie nastąpiła (np. spaghetti – pisany wciąż po włosku, jury, menu – pisane i wymawiane po francusku).
Konkludując: solucja jest wyrazem polskim, lecz w zasadzie już nieużywanym.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
  1. 11.12.2015
    Jestem czytelnikiem Poradni Językowej PWN i cieszę się, że kolejny rok mogę zaczynać dzień od lektury ciekawostek językowych do porannej herbaty.
    Chciałbym zaznaczyć, że słowo solucja ma się dobrze i jest często używane w kontekście gier komputerowych. Dla mnie (umiarkowanego, lecz regularnego gracza) stało się ono semantycznie równoznaczne ze „sposobem przejścia gry”. Ot, ułatwienie dla osób, które utknęły w jakimś momencie lub nie mają czasu na rozwiązywanie wszystkich zagadek, żeby przejść do kolejnego etapu.
    Dla przykładu:


    I nawet na wpis w Wikipedii trafiłem :)
    Pozdrawiam serdecznie
    Kuba Kotarba
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego