solucja

Czy słowo solucja jest już uznawane jako polskie, czy nadal jest to wyraz obcy?
Solucja jest wyrazem współcześnie już nieużywanym, znaczącym rozwiązanie, rozwikłanie jakiejś sprawy (definicja znaczenia za: Słownikiem języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego. Jest to wyraz zapożyczony z łaciny (solutio), znany w polszczyźnie co najmniej od połowy XIX wieku.
Wyrazami obcymi są te wyrazy przejęte z innych języków, które występują w polskich tekstach sporadycznie, i to w formie niezaadaptowanej do naszego języka. Wyrazem obcym byłby więc np. solution, wymówiony i zaakcentowany w sposób typowy dla języka francuskiego „solüsią” – z akcentem na ostatnią sylabę), w zdaniu Musimy znaleźć jakąś solution. Jeśli słowo pojawia się w polskich tekstach stosunkowo często, jest znane przez sporą część użytkowników, to należy już do języka polskiego. Tak jest nie tylko z wyrazami, które graficznie i fonetycznie zostały przyswojone do naszego języka (np. komputer, lider, laser i tysiące innych), lecz także z tymi, w których taka adaptacja nie nastąpiła (np. spaghetti – pisany wciąż po włosku, jury, menu – pisane i wymawiane po francusku).
Konkludując: solucja jest wyrazem polskim, lecz w zasadzie już nieużywanym.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
    Jestem czytelnikiem Poradni Językowej PWN i cieszę się, że kolejny rok mogę zaczynać dzień od lektury ciekawostek językowych do porannej herbaty.
    Chciałbym zaznaczyć, że słowo solucja ma się dobrze i jest często używane w kontekście gier komputerowych. Dla mnie (umiarkowanego, lecz regularnego gracza) stało się ono semantycznie równoznaczne ze „sposobem przejścia gry”. Ot, ułatwienie dla osób, które utknęły w jakimś momencie lub nie mają czasu na rozwiązywanie wszystkich zagadek, żeby przejść do kolejnego etapu.
    Dla przykładu:

    I nawet na wpis w Wikipedii trafiłem :)
    Pozdrawiam serdecznie
    Kuba Kotarba