spolegliwy

Czy przymiotnika spolegliwy można używać w odniesieniu do słowników i innych przedmiotów, czy jednak jest on zarezerwowany wyłącznie dla ludzi?

Przymiotnik spolegliwy, który do polszczyzny ogólnej – zapewne przez Śląsk – dotarł z języka czeskiego (spolehlivý), jest odnoszony przede wszystkim do osób, por. spolegliwy opiekun, spolegliwy partner, życzliwy i spolegliwy człowiek. Oznacza człowieka, na którym zawsze można polegać. Jest synonimem przymiotnika odpowiedzialny.

Omawiany tu przymiotnik bywa także odnoszony do abstraktów, które oznaczają właściwe dla człowieka działania, por. np. spolegliwe opiekuństwo, spolegliwe porozumienie, spolegliwa współpraca.

Adam Wolański