spółka i sztuka

Szanowny Panie,
mam dwa pytania:
1. W jaki sposób zapisuje się skrót utworzony od spółka jawna: S. j., sp. j. czy też jeszcze inaczej?
2. Słownik PWN nie odpowiada wyraźnie czy stawiamy kropkę po skrótach w przypadkach zależnych, konkretnie – sztuka w mianowniku zpisujemy szt., ale czy sztuk (dopełniacz) również wyrazimy jako szt.? Obiło mi się o uszy, ze takie „ruchome” traktowanie kropki dotyczy tylko kategorii żywotne. Prosze o odpowiedz.
Z poważaniem,
Piotr Kuźmiński
Ad 1. Nie wiem, czy jest jakiś ogólnie przyjęty skrót spółki jawnej, ale kierując się analogią do zapisu sp. z o.o., podpowiadałbym wersję sp. j., zgodną z zasadami ortografii.
Ad 2. Przepisy każą umieszczać kropkę w skrótach nie zawierających ostatniej litery skracanego słowa. Ponieważ ani końcowe -a w słowie sztuka, ani końcowe -k w słowie sztuk nie należy do skrótu szt., powinniśmy zamykać go kropką.
Mirosław Bańko