sprawca czynności w konstrukcji biernej

Czy czasownik spowodować w wersji imiesłowowej (czyli spowodowany) zawsze musi być związany z konstrukcją bezprzyimkową typu: kalectwo spowodowane wypadkiem? Czy nie można uznać za poprawną także konstrukcji z przyimkiem, np.: wypadek spowodowany przez samochód, zagrożenie mechaniczne spowodowane przez określone części?
Dziękuję i pozdrawiam (przy okazji życząc wesołych świąt)
Andrzej Górecki
Sprawcę czynności w konstrukcji biernej można wskazać albo za pomocą biernika po przyimku przez (np. obraz namalowany przez Matejkę), albo za pomocą samego narzędnika (np. pola zasypane śniegiem). Użycie narzędnika ogranicza się do sprawców nieosobowych, i to nie wszystkich. Nie powiemy np. wypadek spowodowany samochodem, lecz wypadek spowodowany przez samochód (co być może wynika stąd, że nie samochód jest faktycznym sprawcą, lecz jego kierowca). Także w ostatnim Pana przykładzie konstrukcja przyimkowo-biernikowa jest lepsza od narzędnika.
Mirosław Bańko