sprawdzian i test

Witam,
jak powinno się mówić/pisać: sprawdzian / test wiedzy o historii wieku XVIII czy może sprawdzian / test wiedzy z historii XVIII? Wydaje mi się, że druga wersja jest niepoprawna i można ją stosować w sytuacji, gdy sprawdzian jest z historii (przedmiotu), a nie z wiedzy o określonym zagadnieniu.
Pozdrawiam
Magadalena
Mówimy raczej sprawdzian wiedzy niż sprawdzian z wiedzy, w wypadku testu natomiast obie konstrukcje występują równie często. Różnica może wynikać stąd, że słowa sprawdzian chętniej używamy przenośnie, a w takich użyciach łączy się ono z samym dopełniaczem, bez przyimka, np. „Oklaski publiczności zawsze były najlepszym sprawdzianem popularności aktora” (za Innym słownikiem języka polskiego). Słowo test natomiast zwykle oznacza zestaw pytań lub zadań sprawdzających czyjąś wiedzę i ma taką łączliwość jak słowa egzamin lub klasówka.
Mirosław Bańko, PWN