sprawozdanie z… za…

Kiedyś oczywiste wydawało mi się, że za rzeczownikiem sprawozdanie, w momencie gdy chcemy określić, czego dotyczyło sprawozdanie, należy umieścić wyrażenie przyimkowe z przyimkiem z. Ostatnio przekonałam się jednak, że w pewnych przypadkach używa się wyłącznie przyimka za: sprawozdanie za rok/miesiąc/kwartał/okres. Nie spotkałam się z wersją sprawozdanie z roku/miesiąca/…. Popularność popularnością, ja jednak wciąż mam wątpliwości, czy takie wyrażenia są poprawne.
Używa się obu przyimków, ale w różnych funkcjach, por. sformułowania typu sprawozdanie z działalności komisji za rok 2010. Mniej oficjalnie można by powiedzieć sprawozdanie z działalności komisji w roku 2010: fraza w roku 2010 jest tu zależna od słowa działalność, nie od słowa sprawozdanie, ale na sens komunikatu to nie wpływa. Nie zawsze taka zamiana jest możliwa, por. „Komisja złożyła sprawozdanie za rok 2010” i nierównoznaczne: „Komisja złożyła sprawozdanie w roku 2010”.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski