spytać czy zapytać?

Witam.
Od niedawna prowadzę z moją Mamą spór o czasownik pytać, a dokładniej o dwie jego formy. Moja Mama twierdzi, że czasownik spytać jest nieprawidłowy i powinno się używać jedynie słowa zapytać, gdyż isnieje zapytanie, a nie istnieje spytanie. Ja twierdzę, że spytać może być używane zamiennie z zapytać i jest to jedynie uproszczenie i skrócenie słowa, zaś oba wyrazy są poprawne. Która z nas ma rację?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Spytać jest równie poprawne, jak zapytać, ale ma o jedno znaczenie więcej. Nauczyciel może spytać ucznia z jakiegoś przedmiotu, aby sprawdzić stan jego wiedzy, natomiast nie może go – w tym znaczeniu – zapytać. Oba wyrazy są obecne w słownikach.
Mirosław Bańko, PWN