śreżoga

Jestem uczniem piątej klasy. W książce „W pustyni i w puszczy” Sienkiewicza znalazłem zdanie: „,Pozostał w powietrzu tylko subtelny, czerwony pył, coś w rodzaju śreżogi, przez którą słońce przeświecało jak miedziana blacha”. Nie mogę w żadnym słowniku znaleźć znaczenia słowa śreżoga.
Znaczenie tego wyrazu można znaleźć np. w Słowniku wyrazów zapomnianych Krystyny Holly i Anny Żółtak, wydanym przez PWN. Słownik objaśnia je słowami: „odblask słoneczny powstały w pogodne dni, kiedy promienie słońca przedzierają się przez warstwę mgły lub dymu”.
Mirosław Bańko