starożytności słowiańskie

Skąd bierze się dość często spotykane wyrażenie starożytności słowiańskie (por. Słownik starożytności słowiańskich)? Czy jest to sugestia, że każda z wielkich grup słowiańskich (zachodnia, wschodnia, południowa) rozwijała się własnym torem?
Wyraz starożytność najczęściej oznacza epokę w dziejach, zapoczątkowaną w IV tysiącleciu p.n.e., za której koniec przyjmuje się rok 476 n.e. – datę upadku cesarstwa zachodniorzymskiego. W tym znaczeniu wyraz nie może być użyty w liczbie mnogiej. Rzeczownik ten może być używany też w innych znaczeniach (dziś już przestarzałych), a w tytule wspomnianego słownika chodzi o starożytności rozumiane jako ‘zabytki z dawnych czasów’. Trzeba więc stwierdzić, że nie ma w tym tytule takiej sugestii, o jakiej mowa w pytaniu. Dodatkowym dowodem jest podtytuł cytowanego dzieła: Encyklopedyczny zarys kultury (nie kultur) Słowian od czasów najdawniejszych.
Jan Grzenia