stawać w szranki

Dzień dobry, Szanowny Panie Profesorze,
dlaczego w związku frazeologicznym stawać w szranki występuje forma rzeczownika w bierniku, a nie w miejscowniku? Czy ma to związek z historią języka?
Stawać w szranki jak wchodzić na plac (szranki to dawniej walka, pojedynek, ale także plac, na którym odbywały się turnieje rycerskie). Przyimek w łączy się z biernikiem, gdy nadrzędny czasownik wskazuje ruch, a nie miejsce. Zasada ta nie działa bezwyjątkowo, por. stać w szeregu (miejscownik), stanąć w szeregu (też miejscownik, mimo że tu chodzi o ruch), ale wstąpić w szeregi armii (biernik).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski