stoi czy wisi?

Szanowna Poradnio,
chciałbym wiedzieć, czy pająk znajdujący się na suficie, ze wszystkimi kończynami dotykającymi sufitu, stoi czy wisi. Opinie wśród znajomych są podzielone. Jedni mówią, że stoi, ponieważ się nie porusza, inni twierdzą, że wisi, ponieważ jego ciężar nie spoczywa na nogach. Pająki utrzymują się na ścianach (suficie w tym przypadku) dzięki mikrohaczykom na swoich kończynach, więc w pewien sposób na nich wiszą, jednak nie zwisają.
Z poważaniem,
Filip
Alpinista w podobnej pozycji wisi na skale, nie stoi, więc chyba i o pająku można tak powiedzieć.
Ciekawe, że gdy pająk się porusza po suficie, nie mamy wątpliwości, że idzie. Gdy jednak się zatrzyma, ogarnia nas niepewność, czy stanął, czy zawisł. Co więcej, nawet jeśli się zgodzimy, że stanął, to zastanawiamy się, czy stoi. Różnica między stać a wisieć – niekiedy o zasadniczym znaczeniu – tu jakoś się rozmywa.
Niektóre rodzaje żyrandoli nazywa się pająkami. One nie chodzą, ale wiszą (pod sufitem), a nawet zwisają (nóżkami do dołu).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski