stopniowanie proste czy złożone?

Szanowni Państwo,
spotkałem się z opinią, według której przymiotniki składające się z czterech i więcej sylab powinno się stopniować opisowo. Czy należy to traktować jako żelazną zasadę, czy też tylko zalecenie? W związku z tym – które formy są lepsze/bardziej poprawne: najsympatyczniejszy czy najbardziej sympatyczny, najdynamiczniejszy czy najbardziej dynamiczny?
W Narodowym Korpusie Języka Polskiego forma najbardziej dynamiczn* (gdzie gwiazdka oznacza dowolny ciąg znaków) występuje trochę częściej niż najdynamiczn*, ale najbardziej sympatyczn* jest dużo rzadsze niż najsympatyczn*. „Żelaznej zasady” więc, jak widzimy, tu nie ma.
Na wybór między prostą a złożoną formą stopniowania ma wpływ wiele czynników, niewykluczone, że jednym z nich jest długość przymiotnika mierzona w sylabach. Czynniki te jednak nie działają bezwyjątkowo, a poza tym mogą się wzajemnie osłabiać lub wzmacniać, co sprawę dodatkowo komplikuje.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski