stosunek

Szanowni Państwo,
czy stosunek (w znaczeniu matematycznym) może być szeroki bądź wąski? W literaturze spotkać można np. zdania: „Gleby charakteryzują się zbyt szerokim stosunkiem Ca:Mg”, „Wyrazem intensywności procesu mineralizacji azotu jest wąski stosunek C:N”. Ostatnio spotkałam się z zarzutem, że jest to połączenie niepoprawne. Ponadto, które z poniższych zdań jest poprawne?
– Gleby charakteryzują się nadmiernym nagromadzeniem Cl.
– Gleby charakteryzuje nadmierne nagromadzenie Cl.
Dziękuję,
Magda
Stosunek w tym znaczeniu to liczba, można by się więc spodziewać, że łączliwość słowa stosunek będzie podobna do łączliwości słowa liczba. W rzeczywistości jednak bardzo rzadko mówimy o małym lub dużym stosunku jakichś wielkości, a także o stosunku niskim lub wysokim. Przykładów na szeroki stosunek (ani waski stosunek) w Korpusie Języka Polskiego PWN nie znalazłem w ogóle. W tej sytuacji warto szukać konstrukcji zastępczych, np. „Gleby charakteryzują się zbyt dużą przewagą Ca nad Mg”, „Wyrazem intensywności procesu mineralizacji azotu jest mały udział C w stosunku do N” (o ile dobrze zrozumiałem znaczenie przytoczonych zdań).
Jeśli chodzi o dwa zdania podane na końcu, to oba są zbudowane poprawnie
Mirosław Bańko, PWN