strefa zero

Szanowni Państwo,

od jakiegoś czasu spotykam w sklepach półki, na których ustawiono piwa bezalkoholowe. Określa się je mianem „strefa zero”. Jak to poprawnie zapisać? Strefa „zero”? Strefa zero?

Z pozdrowieniami

Honorata

Użycie określenia strefa zero w odniesieniu do miejsca w sklepie, w którym wystawione są na sprzedaż piwa bezalkoholowe, jest przenośne. Określenie to bowiem oznacza tradycyjnie miejsce o najpoważniejszych zniszczeniach po wybuchu bomby, trzęsieniu ziemi, zamachu terrorystycznym itp. Jednak znaczeń przenośnych czy wszelkiego typu użyć wtórnych nie ma potrzeby ujmowania w cudzysłów.

Adam Wolański