strongman

1. Jak powinno się pisać: strong man czy strongman? Przez podobieństwo do jazzman, bluesman, frontman, kongresman, ombudsman, sandwichman – chciałoby się pisać łącznie, ale jeśli to z tej grupy co top modelka…? A może wręcz strongmen jak dżentelmen czy dżezmen?
2. Jak nazywa się sport uprawiany przez strong manów?
Strongman to wyraz słabo przyswojony polszczyźnie, dlatego nie polszczyłbym go tak jak dżentelmena. Jestem także za pisownią łączną, jaką można znaleźć na stronach internetowych, m.in. w polskiej Wikipedii.
Dyscyplina uprawiana przez strongmanów nazywa się także strongman, por. cytaty z wyrażeniem w strongman, jakie można znaleźć w sieci.
Osobiście wolałbym strongmanów nazywać siłaczami lub atletami, a ich zajęcie – siłaczką, siłactwem lub atletyką.
Mirosław Bańko, PWN